Otomobil Tutkunları İçin Türkiye’deki Otomobil Müzeleri

Rahmi Koç Otomobil Müze

İnsanların yollarda hareketini kolaylaştıran gelişme at arabaları ile başladı. Günümüzdeki teknoloji harikası sayılan otomobillere gelene dek oldukça büyük değişimler yaşandı. İşte bu değişimi en görebileceğiniz birçok otomobil müzesi artık Türkiye üzerinde de var.

 

Eğer bu gelişmelere yerinde şahit olmak istiyorsanız eskilerden günümüze nelerin değiştiğini Türkiye otomobil müzeleri ziyaretleri ile görebilirsiniz. Türkiye otomobil müzelerinde klasik otomobilleri, onların tasarımlarını, teknolojilerini görmek mümkün oluyor. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz ve her klasik otomobilcinin uğraması gereken Türkiye otomobil müzeleri listesi:

 

Key Museum

 

Otomobil tutkusunun müzeye dönüşmesinin en güzel örneklerinden biri İzmir-Torbalı’da. 7 bin metrekarelik dev bir alana kurulmuş bu araba müzesi, 1800’lerden yakın tarihe kadar üretilen 130 klasik otomobil, 19. yüzyıl sonlarından yakın geçmişimize kadar farklı tarzda  40 motosiklet bulunduruyor. Bunun yanında model otomobil sergisi de müzeye sevimli bir hava katıyor. Müzenin modern yapısı, içindeki klasik otomobillerle muhteşem bir uyum yakalıyor. Türkiye’nin en iyi otomobil müzeleri arasında bizce ilk sıralarda.

 

Key Museum

 

Ziyaret Saatleri: Çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar: 10:00-17:00

Adres: Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı/İzmir

 

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

 

Klasik otomobil müzeleri listemizin en iddialı ismi, kesinlikle Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi. Otomobil tutkunları olan Meryem-Mehmet Arsay, bu tutkularını diğer otomobilseverlerle paylaşmak istemiş ve süper bir müzeye imza atmışlar. İlk katta 1940 öncesi, ikinci katta da 1940 sonrasına ait otomobiller sergileniyor. 14 yıllık bir emeğin ürünü olan bu müzede, Decauville 1899, De Dion-Bouton 1913, Cadillac 1903, Chevrolet Corvette Stingray 1972, Maserati Bora 1913 ve bunun gibi birçok eser değerinde otomobil sergileniyor.

 

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

 

Ziyaret Saatleri: Cumartesi – Pazar: 10:00-17:00 (Hafta içi kapalı)

Adres: Atatürk Mahallesi İkitelli Caddesi No:178 34330 Halkalı/ İstanbul

 

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

 

1920-1970 arası döneme ait 60’ın üzerinde otomobil koleksiyonuyla 2 bin metrekarelik muhteşem bir müze Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi. Sadece otomobil değil; eski arabaların dışında farklı aksesuarlar, reklam panoları, jant kapakları, dönemin benzin pompaları da bulunuyor. 1940’ların motosikletlerinin de bulunduğu bu zengin koleksiyon, büyüleyici nostalji yaşamanıza izin veriyor.

 

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

 

Ziyaret Saatleri: Cumartesi-pazar: 11:00-18:00 (Hafta içi kapalı)

Adres: Ferahevler Mahallesi, Nuri Paşa Caddesi, No: 107 Sarıyer/İstanbul

 

Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi

 

Avrupa’nın ikinci büyük otomobil müzesi olan Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi, otomobil tutkunlarının nirvanası. Müze tam 5 katlı. Zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor. Müzede 100’ün üzerinde klasik eser sergileniyor.

 

Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi

 

Ziyaret Saatleri: Perşembe-pazar 10:00-19:00

Adres: Nato Yolu Bosna Bulvarı No:104, Çengelköy/İstanbul

 

Rahmi M. Koç Müzesi

 

Burası sadece bir otomobil müzesi değil. Ulaşım araçlarıyla ulaşımın tarih boyu gelişimini anlatan bir müze. Buharlı otomobillerden eski toplu taşıma araçlarına kadar her türlü kara taşıtını burada görebilirsiniz. Üstelik bu bölüm dışında hava yolu ve demir yolu ulaşımına ait de koleksiyonlar bulunuyor. Ulaşım tarihinin derinliklerine inen bu alan, müzeden fazlası. Bu araba müzesi, adeta ansiklopedik değer taşıyor.

 

Rahmi M. Koç Müzesi

 

Ziyaret Saatleri:

Salı – Cuma: 10:00-17:00

Cumartesi – Pazar ve bayram günleri: 10:00-18:00 (01 Ekim-31 Mart)

10:00-19:00 (01 Nisan-30 Eylül)

Adres: Hasköy Cad. No:5 Hasköy/İstanbul

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

Eski bir ipek fabrikasının restore edilmesiyle biz otomobil tutkunlarına ithaf edilmiş Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, 2002’den beri Bursa’da hizmette. 17 bin metrekarelik bu müze,  Bursa’da otomotiv sanayinin temelini atmış olan en eski ustalara, yeni ustalardan bir teşekkür niteliğinde. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde, 2.600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış hali sergilenirken, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar da koleksiyon parçalarını oluşturuyor.

 

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar 10:00-17:00 (Pazartesi günleri hariç her gün.)

Adres: Umurbey Mahallesi Kapıcı Caddesi No:9/1 16360 Yıldırım/Bursa

Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabası)

 

Aslında buraya bir müze diyemeyiz; fakat listemizde yer vermek istedik. Tülomsaş aslında bir lokomotif ve sanayi fabrikası. Eskişehir’e doğru yolunuz düşerse bu fabrikaya uğrayın. Bahçesinde Türkiye’nin ilk yerli otomobili, 1961 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatlarıyla 4,5 ayda üretilen Devrim bulunuyor. Otomobil, cam dev bir fanusta muhafaza ediliyor. Aynı bahçede Türkiye’nin ilk buharlı lokomotifi olan Karakurt da burada.

 

Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabası) 

Ziyaret Saatleri:

Hafta içi: 10:00-12:00 / 13:00-15:00

Hafta sonu: 09:00-12:00 / 13:00-16:00

Adres: Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. Ahmet Kanatlı Cad. Eskişehir

Etiketler: Türkiye otomobil müzeleri, otomobil müzeleri, klasik otomobil müzeleri
Ocak 04, 2019
Listeye dön