Klasik Otomobilin Cenneti Ülke Küba

Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba

Ülke yönetimi nedeni ile aslında Küba için ABD ile taban tabana zıt bir ülke ifadesi yanlış olmaz. Ancak ülkenin sokaklarında görmüş olduğunuz klasik otomobiller bir anda kendinizi, 1950’li yıllarda hissetmenize neden olabilir ve bu klasik otomobil modellerinin ülkeye nasıl girdiği sorusuna cevap arar biçimde kendinizi bulabilirsiniz.

Küba İçin Kısa Detaylar

 

Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba 

 

Küba, bir ada ülkesi ve resmi dil olarak İspanyolca kullanılıyor. Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi İspanyol kültürünü; sokaklarından yemeklerine, insanların yüzlerinden yaşam biçimlerine her alanda görebilirsiniz. Amerika keşfi sırasında Kristof Kolomb’un ilk uğradığı nokta olan Küba’nın başkenti Havana ve bu kent sokakları klasik tutkunlarının en unutamayacağı yerler oluyor. Yıllar süren politikalar gereği dışarıdan otomobil alamamış olan ülke sokaklarında klasik otomobil modellerini haddinden fazla göreceksiniz. Küba iklimi için yarı tropik dense bile tropik iklimde yaşamamış biri için çok sıcak geleceği kesindir.

 

Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba

 

Klasik Otomobil Açık Hava Müzesi Küba Sokakları

 

Türkiye sokaklarında, bir dönem üretimi yapılan ve kendi otomobilimiz olan Anadol marka klasik otoları dahi göremiyoruz. Ama Küba sokakları, eski arabalar ile ve klasik otomobil modelleri ile dolu desek yalan olmaz. Üstelik bu otomobiller için öyle paslanmıi bir köşeye atılmış, kullanılmayan otomobil diyemezsiniz. Ülkenin politikaları gereği uzun yıllar farklı otomobil ithalatı yağılmadığından bu otomobiller hala oldukça bakımlı ve faal biçimde kullanılıyor.

 

 Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba

 

Kiba’da 2008 yılına kadar yeni araba almak yasaktı. Ülkeye yıllar boyu sıfır kilometre bir araba girişi olmadığı gibi sahip olmak da oldukça zormuş. Bu nedenle tüm sokaklar, 1950’lerden kalma klasik otomobillerle dolup taşıyor. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar klasik otomobili bir arada ve yürür vaziyette görme imkanınız olmayacaktır. Sokaklarda mesela Chevrolet Bel Air gibi modelleri sıkça görüyorsunuz. Küba trafiği akarken klasik Amerikan arabalarının yanında tarihi Rus arabaları ile de karşılaşma olanağınız vardır.

 

Amerikan ve Rus Klasik Arabaları

 

Küba’da her bir sokak ve caddede görebileceğiniz büyüleyici otomobillerin büyük bir kısmı 1950’lerde üretilmiş Amerikan arabaları. Ayrıca Sovyet yapımı ve belki de dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çok özel otomobiller de var. Üstelik tüm bu arabalar, sokaklarda günlük yaşamın içinde hareket ediyor. Bunun nedeni ise Küba’ya uygulanan ambargo nedeniyle ülkeye uzun yıllar boyunca dışarıdan otomobil getirilememesi. Küba’daki otomobillerin birçoğunun klasik olmasının sebebi bu. 1950’li yıllarda Küba’da lüks arabalar varmış. O tarihten sonra, otomobil sektöründe sanki zaman durmuş.

 

 Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba

 

Küba’da otomobil sahibi olmak lüks sayıldığı için insanların hayatları boyunca bir kez araç satın alma hakkı varmış. 300 dolar karşılığında Küba’da klasik Amerikan otomobillerinden ya da Rus arabalarından bir tane satın alma olanağını yakalanıyormuş.Yani o zamanlarda Küba’da araba fiyatları ve alımı, belirli şartlara bağlanmış. Yakın zamanda ise Küba’da araba alım-satımı serbest bırakıldı.

 

 

Küba’dayken devrim tarihini keşfetmek hala olası; ama ülke, günümüz dünyasında yeni bir çehreye kavuşuyor denebilir. Her ne kadar Küba, klasik spor arabalar görmek isteyenler için bir tatil rotası olmaya devam etse de bu durum, yakın zamanda değişebilir. Küba sokaklarında, modern arabalar görülmeye başlandı; ama henüz ortalama bir Kübalı için araba almak, hala bir hayal konumunda. Fidel Castro döneminde var olan sistem değişse de sıfır ve modern arabaların fiyatı, Küba’da oldukça pahalı. Klasik ikinci el arabalar ise Küba otomotiv sektörünün temelini oluşturuyor. Klasik spor arabalar ile ilgili olanlar, Küba’da hala aradığı birçok özel modele ulaşabilir.

 

 

Klasik Otomobil Cennet Ülkesi Küba

 

Rengarenk Küba Klasik Arabalarıyla Havana Turu

 

Küba’da Amerikan arabaları ile tur atmak istiyorsanız şanslısınız, çünkü orada bu bir turizm gelirine dönüşmüş durumda. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bu eşsiz deneyimde yol boyunca İspanyol-Afrika sanatından izler taşırcasına fuşya, çingene pembesi, limon sarısı arabaların hangisine bakacağınızı şaşırabilirsiniz.

 

Etiketler: klasik otomobil, eski otomobil, amerikan otomobil, rus otomobil, antika otomobil, küba
Ocak 18, 2019
Listeye dön