Chevrolet Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Chevrolet Tarihi

 

Chevrolet İsmini Veren Kişi Amerikalı Değil İsviçreli


Chevrolet, Amerika’da ilk üretimini gerçekleştirdi ama kurucularından biri Amerikalı biri ise bir İsviçreli.  Ama bugün hayran olduğumuz Chevrolet markasına ismi veren bir İsviçreli. Amerikalı olan Bill Durent ile İsviçreli olan Louis Chevrolet'in birlikte kurdukları Chevrolet, ilk üretime 1911'de başlamıştır. Chevrolet, Ford'un T Modeli'ni çok satan otomobiller listesinin birinci sırasından indirerek büyük bir başarıya imza attı

 

Chevrolet Kısa Tarihsel gelişimi


Firma kuucusu olan Louis Chevrolet, 1878 yılında İsviçre'nin La Chaux-de-Fonds kentinde doğdu. Louis Chevrolet, bir saatçinin oğlu ve mühendislik tutkusunu babasından miras aldığı ifade ediliyor. Henüz çocukluğunda eline geçen aletlerin parçalarını incelidiği, çalışma prensiplerini anlamaya çalıştığı ve onları geliştirmek için yollar aradığı söyleniyor. Ayrı bir tutkusu olan hız ile tanışması 11 yaşında bir bisiklet tamircisinde çalışmaya başladığında oluyor. İlk kez bir yokuştan bisikleti ile hızla aşağıya indiği anda duyduğu heyecanı asla unutmuyor ve diğer çocukların aksine, bisikleti nasıl daha hızlı bir hale getirebileceğini düşünüp çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaları sonunda da çok sayıda bisiklet üretip bisiklet yarışlarına katılmaya, ve bu yarışlardan elde ettiği parayla da altı erkek ve kız kardeşine destek olmaya başlıyor. Belki de şansı; Amerikalı emlak patronu Vanderbilt’in üç tekerlekli motosikletini tamir ettirmek için Louis'in dükkanına geldiğinde değişiyor. 1896 yılında gerçekleşene bu tanışma sonrasında motosikleti tamir ediyor ve Amerika'daki ilk servetini elde etmesi için onu teşvik eden Vanderbilt'' i de etkilemeyi başarıyor. Louis Chevrolet 1901 yılında New York'a taşınarak bir teknisyen ve tasarımcı olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Dion-Bouton için çalışmaya başlıyor.

 

1911 yılında Louis şöhretini, General Company of New Jersey'in sahibi Bill Durant'ın ortaklığıyla kendi otomobil üretim şirketini kurmak için kullanmaya karar verdi ve böylece Chevrolet Motor Car Company (Chevrolet Otomobil Şirketi) efsanesi de başlamış oldu. 3 Kasım 1911 tarihinde Chevrolet Motor Car Company üretim hayatına başladı. Louis, Ford'un T Modelini en çok satan otomobiller listesinin birinci sırasından indirerek büyük bir başarıya imza attı.

 

Chevrolet Motor Otomobil Şirketi 1909 yılında General Motor'u kuran William Durant ve zamanın önde gelen yarış pilotu Louis Chevrolet'nin ortaklığıyla kuruldu.

 İlk Chevrolet 3 Kasım 1911'de satışa sunuldu.

 Chevrolet ilk kez 1914 yılında papyon logosunu uyarladı.

 Chevrolet 1918 yılında resmen General Motors Şirketi'ne dahil oldu.

 Chevrolet Türkiye'de 12 Şubat 2004 tarihinde satışa sunuldu. 2004 yılında 23 adet bayiliği bulunan Chevrolet'nin şu anda bayilik noktası 63 yere ulaştı.

 

Chevrolet ilk otomatik şanzımanlı oto üreticisi


1936 yılında Chevrolet Suburban Carryall üretimiyle günümüz SUV akımının da başlangıcını yaptı. İkinci dünya savaşı nedeniyle verilen aradan sonra otomobil üretimi tekrar başladığında, Chevrolet günümüzde ABD pazarının yüzde 99'luk bölümünü oluşturan otomatik şanzımanlı araçların geleceğini görürcesine ilk otomatik şanzımanlı otomobili olan Powerglide'ı tanıttı. 1953 yılında hala efsane konumunda üretilen Chevrolet Corvette tanıtıldı. Corvette geniş kitleler tarafından kullanılabilen ilk spor otomobildi. Bir yıl sonra Chevrolet elektrikli camları ve koltukları sunan ilk otomobil üreticisi oldu. Chevrolet 1979 yılında 100 milyonuncu ve 2005 yılında da 180 milyonuncu otomobilini üretti. Günümüzde Chevrolet dünya çapında her yıl 4.5 milyon kişiyi otomobil sahibi yapıyor. Günümüzün talebi en çok artan araçlardan olan SUV'ların doğuşu mesafelerin uzun ve zorlu olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde oldu. SUV'lar ilk olarak olta takımlarını tüm aileyle birlikte taşıyabilecek büyüklükte ama normal bir otomobil gibi rahat kullanılan bir araç beklentisinin karşılanması için ortaya kondu.

 

Chevrolet'nin Otomobil Dünyasına Getirdiği Yenilikler


  1. 1924'de opsiyonlu ekipman olarak sunulan otomobil radyosu
  2. 1920'lerin sonlarında rakiplerin sunduğu tek fabrika cilası hala siyah olmasına rağmen Color Duco boya cilaları
  3. 1930'da otomobilin daha iyi durmasını sağlamak için mafsallı fren pabuçlarını buldu
  4. Daha yumuşak bir seyir için 1934'te bağımsız ön askı donanımı.
  5. 1954'te güç takviyeli frenler, elektrikli camlar ve elektrikli ayarlanabilir koltuklar bir opsiyon olarak seri üretime dahil edildi.
  6. 1959'da tamamen bağımsız süspansiyon
  7. 1957'de Ramjet Yakıt püskürtme sistemi bir yenilik olarak kullanılmaya başlandı
  8. 1971'de Amerikan piyasasındaki modellerin kurşunsuz benzinle çalışabilmesi
  9. 1972'de birinci nesil sürücü hava yastığı seçeneği
  10. 1975'te egzoz emisyonlarını azaltmak için egzoz gazı dönüştürücüleri.

 

 

Chevrolet Logosu Papyondan Esinlenerek Yapıldı

Papyon, özellikle 20'nci yüzyılın ilk yarısında modern çağın göstergesi olarak erkeklerin boynunu süsleyen bir aksesuardı. Papyonun otomobil tarihi açısından önemiyse, Chevrolet'nin logosu olması nedeniyle büyük. Markanın en bilinen unsuru olan papyon şeklindeki logo 1914'te kullanılmaya başlandı.

 

 

Sizlerin bildiği ve mutlaka herkesin bilmesinde yarar gördüğünüz Chevrolet hakkında bilgi var ise bizimle paylaşmak isterseniz lütfen yazmayı ihmal etmeyin.

 


Etiketler: Chevrolet, tarihi, bilmedikleriniz, papyon, kurucu, kısa tarihi, biliyor musunuz
Ocak 05, 2019
Listeye dön