Atatürk'ün Klasik Otomobilleri

Atatürk klasik otomobili

Klasik otomobil tutkunu olarak açtığımız ve yine klasik otomobil sevenlere özel tasarın ürünler ile hizmet vermek istediğimiz OldiesHead Eski Kafa Alışveriş Sitesi üzerinde zaman zaman faydalı olabilecek bilgiler de vermeyi amaçlıyoruz. İlk bilgimizi de ülkemizin önderi, kurucusu, ışığı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün sahibi olduğu klasik otomobiller konusunda yapmaya karar verdik.

 

Atatürk’ün sağlığında kullanmakta olduğu otomobiller bugün Anıtkabir’de sergileniyor. Burada şunu belirtmekte yarar var. Bu otomobiller Atatürük’ün şahsi malı o zamanda değildi. Atatürk’e dil uzatmaktan geri kalmak istemeyenler, her alanı değerlendirmeye çalışırken o yılların otomotiv sektörü teknolojisi ile kullanılan otomobilleri karşılaştırdığında daha iyi sonuçlara erişebilir. Çok fazla seri üretim gerçekleşmeyen yıllarda kullanılan bu otomobiller ile günümüz devlet büyüklerinin kullandığı ulaşım araçlarını da eleştiri yaparken göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Neyse konumuz olan Atatürk klasik otomobilleri alanına dönelim.

Anıtkabir’de sergilenmekte olan üç adet otomobil var. Bunlar Lincoln ve Cadillac marka otomobiller. Ama pek bilimese de Mercedes marka otomobili olduğu ifade ediliyor.

İlk bahsedeceğimiz Lincoln 1934 siyah marka zırhlı otomobil 7 kişilik. Atatürk tarafından daha çok 1935 – 1938 yılları arasında kullanıldığı görülen Lincoln marka aracın özellikleri; orta direkten menteşeli 4 kapılı, tek parça ön camlı, kısmi deri kaplı metal tavanlı olarak dikkat çekiyor. Ayrıca aracın şoför mahallinde siyah deri kaplı koltukları var. Katlanır ara koltuk ve sabit arka koltuğu bulunuyor. Lincoln 1934 için; 8 kurşun geçirmez camları, kumaş kaplı tavanı ve halı kaplı yer döşemeleriyle son derece donanımlı bir otomobil olarak görülebilir. Bu Lincoln marka otomobil için 6,8 litrelik 150 hp gücündeki motoru ile döneminin lüks segmentteki aracı ifadesi kullanılabilir. Bu otomobilden zamanında sadece 12 adet üretilmiştir. Aynı zamanda bu otomobil; 12 silindirli, devasa gövdeli, fayton tasarımlı yapısıyla en önemli özelliklerinden biri de otomobil tarihindeki ilk zırhlı araçlardan biri olması gösterilebilir.

 

Atatürk Klasik Otomobilleri  

 

Atatürk Klasik Otomobilleri  

 

Atatürk Klasik Otomobilleri  

 

Atatürk Klasik Otomobilleri 

İkinci otomobil yine bir Lincoln ve firmanın tek Cabriot modelidir. Özel üretim Lincoln 1934 Cabriot siyah renkte ve çoğunlukla tören aracı olarak kullanılmış olup, fotoğraflarını sıkça gördüğümüz bir otomobildir. otomobil, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanının tören aracı olma özelliğini taşır. Anıtkabir ziyaretlerinde görebileceğiniz aracın, kocaman bir ızgarası ve mavi bir V12 amblemi var. Araç içerisindeki malzemeler zamanına göre lük sayılabilir ve arabaya binip inebilmek için açılan bir basamağı bulunuyor. Döneminde sadece 45 adet üretilmiş olan otomobilin; 3 ileri manuel vitesli, Stromberg karbüratörlü, 6.8 litrelik, 150 HP gücünde 12 silindirli motoru bulunuyor. Diğer bir özelliği de aracın zırhlı olması.

 

Atatürk Klasik Otomobilleri  

 

Atatürk Klasik Otomobilleri 

 

Atatürk Klasik Otomobilleri 

Üçüncü otomobil ise Atatürk’ün makam aracı olarak bilinen ve yine resimlerinde sıkça görülen 1936 model Cadillac. 1936 model Cadillac 80, devasa metal ızgarası, yuvarlak farları, beyaz koltukları ve zamana karşı direnen kaportası ile hala muhteşem görünüyor.  12 silindirli, 6.8 litrelik bir motoru ile 150 HP güç üretiyor.

 

Atatürk Klasik Otomobilleri 

Son otomobilimiz ise medyada çok fazla bilinmeyen, akademik çalışmalarla ortaya çıkarılan ve Mercedes tarafından da varlığı kabul edilen Mercedes marka otomobili.Otomobilin varlığını Daimler şirketi, 9.7.1925 tarihinde Sindelfingen'e sipariş verilerek 10 Nisan 1926'da Ankara'da Atatürk'ün kendi imzasıyla teslim alındığını açıklayarak gösterdi. Bu Mercedes modeli; Sindelfingen'de 1924-1929 tarihleri arasında üretilmiş, 100 PS ve 4 silindir, siyah ve koyu yeşil renkte, Peter Union marka 6 lastik bulunuyor. İç tasarımında ise şoför mahallindeki koltuklar siyah deri, arka koltuklar kumaş biçimindeydi.

 

Etiketler: Atatürk, klasik otomobiller, klasik otomobil, lincoln,cadillac,mercedes
Aralık 22, 2018
Listeye dön